Klub Filmowo - Fotograficzny "Focus" skupia miłośników fotografii cyfrowej i analogowej - zarówno początkujących hobbystów jak i doświadczonych profesjonalistów. Celem naszej działalności jest uczenie się od siebie nawzajem i rozwijanie swoich umiejętności fotograficznych. Organizujemy spotkania z ludźmi ze świata fotografii, plenery, warsztaty, jak również dyskusje we własnym gronie. Ale to nie wszystko – nasza działalność nie opiera się jedynie na fotografii – realizujemy także projekty związane z filmem.
Często organizujemy warsztaty - pasję realizujemy w sposób praktyczny, nie tylko teoretyczny. To szansa na naukę obsługi sprzętu studyjnego, oświetlenia, programów do obróbki graficznej. Dzielimy się między sobą też wiedzą na temat różnych typów fotografii – od reporterskiej, przez portretową, aż do produktowej czy makrofotografii. Są wśród nas pasjonaci fotografii analogowej, a także filmu. Uczymy się od siebie nawzajem, więc wnosząc swoją wiedzę i poczucie estetyki do naszego Klubu, dostaniesz szansę poznania stylu innych fotografów.
Wspólnie pracujemy nad koncepcjami dużych projektów zdjęciowych, co zmusza nas do kreatywnego myślenia i aktywności. Wykonujemy też fotorelacje z wydarzeń studenckich, sesje w studio i wiele innych. Często między nami wynikają mniejsze projekty fotograficzne, które także wzmagają kreatywność i pozwalają nabywać nowe doświadczenia.
Klub "Focus" to nie tylko fotografia i film - jak każda organizacja studencka tworzymy grupę otwartych ludzi nastawionych na rozrywkę i integrację. Dajemy również możliwość sprawdzenia się w działalności samorządowej w rozwijającej się wciąż organizacji studenckiej.

KFF "Focus" rozpoczął działalność na Wydziale Mechatroniki w 1998 roku. Inspiracją do powstania klubu była fotografia, którą "zaraził" nas Pan Jerzy Mąkowski, artysta fotografik, członek ZPAF-u. W dniu 16 marca 1999 roku Klub został wpisany w poczet uczelnianych organizacji studenckich, a w 2013 przeniósł się na Wydział Geodezji i Kartografii. Od początku istnienia klubu organizujemy wystawy fotograficzne na uczelni i poza jej murami. Mamy na koncie również organizacje wielu spotkań z ludźmi ze świata fotografii i nie tylko.

Fotografia to nie tylko karty pamięci, ekrany LCD i cyfrowy szlif. Sztuka fotografii to przede wszystkim bogata i niesamowita historia, to proces ewolucji oraz niezwykły romans sztuki z techniką. Dział Fotografii Analogowej zajmuje się przede wszystkim kultywowaniem tradycji, pozwala nam rozwijać swoją twórczość w niekonwencjonalny, trochę zapomniany, lecz nadal żywy sposób. Daje nam możliwość fotografowania niezwykłym sprzętem, który mimo swej prostoty jest niedostępny dla przeciętnych amatorów fotografii. Członkowie KFF ”Focus” chętnie spędzają czas w pełni wyposażonej, dużej ciemni przy nauce obsługi sprzętu ciemniowego, a także mają możliwość poznania fotograficznych technik szlachetnych, takich jak cyjanotypia, guma dwuchromianowa czy mokry kolodion. Razem sięgamy do zapomnianych już korzeni fotografii.

Jak mawiał Robert Bresson, "Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył". Dział Reportażu to nie tylko fotografowanie i filmowanie sytuacji czy miejsc, to opowiadanie o codzienności w niecodzienny sposób, to mówienie o wstrząsających wydarzeniach bez pomocy słów, to zawarte w kadrze emocje, ludzie, pasja i inspiracja. Staramy się być wszędzie, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla nas jako ludzi młodych, studentów i obywateli relacjonując je za pomocą obiektywów. Ściśle współpracujemy z władzami uczelni oraz społecznością studencką tworząc zaplecze fotograficzne na wielu ważnych wydarzeniach, odbywających się nie tylko na Politechnice Warszawskiej. Realizujemy również własne projekty dzięki czemu rozwijamy refleks oraz umiejętności patrzenia potrzebne każdemu fotoreporterowi.

Juwenala PW

Prawdziwa wiedza ma wartość dopiero wtedy, gdy możemy dzielić się nią z innymi. Dział Merytoryczny powstał, aby pomagać członkom ”Focusa” w rozwijaniu swoich umiejętności, poszerzając wiedzę teoretyczną oraz doskonalić warsztat. Szukamy inspiracji na wystawach oraz w albumach. Organizujemy wykłady, zapraszamy znanych, współczesnych fotografów, by móc uczyć się od najlepszych. Wykorzystujemy nasze umiejętności w praktyce organizując sesje studyjne i plenerowe przez co, bawimy się fotografią i eksperymentujemy z nią, by uzyskać niezwykłe i niecodzienne kadry. Bardziej zaawansowani członkowie klubu prowadzą szkolenia, które pozwalają początkującym nadrobić braki w wiedzy w luźnej i przyjaznej atmosferze.

Gdy po ciężkiej pracy należy się chwila relaksu do akcji wkracza Dział Zasobów Ludzkich, który jest rozrywkowym zapleczem ”Focusa”. Dbamy o to, by ”Focus” przede wszystkim stał się gronem przyjaciół, których łączą nie tylko wspólne projekty, ale również wspomnienia i wrażenia zdobyte podczas przeżywanych razem przygód. Zajmujemy się organizacją imprez, wyjazdów, integracyjnych gier terenowych oraz wewnętrznych świąt takich jak otrzęsiny czy urodziny klubu. Dział Zasobów Ludzkich to idealna alternatywa dla tych, którzy odkryli w sobie zmysł organizatorski. Pozwala nam przede wszystkim uczyć się odpowiedzialnej pracy z ludźmi, skrupulatności, umiejętności planowania oraz operatywności i kreatywności.

Juwenala PW

Dział Informacji i Promocji dba o to, by było o nas głośno, staje się naszym oknem na świat, pozwala wychodzić z cienia i chwalić się swoją twórczością. Powstał po to by pokazać światu czym jest ”Focus”. Swoje cele realizujemy głównie poprzez rozsyłanie informacji o bieżącej działalności Klubu, promujemy swoją pracę starając się wyjść dalej, poza swoje uczelnie, szukamy sponsorów i współpracujemy z jednostkami Politechniki Warszawskiej, samorządem studentów oraz kołami naukowymi, a także z firmami zewnętrznymi. Jesteśmy odpowiedzialni za stronę internetową ”Focusa” oraz za jego wizerunek. W Dziale Informacji i Promocji kształtujemy swoje umiejętności negocjacyjne, asertywność, a także mamy okazję poznać wiele wyjątkowych ludzi nie tylko na gruncie prywatnym, ale również zawodowym.