Rób świetne zdjęcia razem z nami – porady dla fotografów

Uzyskaj specjalistyczne porady całkiem za darmo! Skorzystaj z porad naszych ekspertów i zacznij robić świetne zdjęcia!

Jak poradzić sobie w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego

Jak długo goi się dziąsło po wyrzucie zęba?

Kiedy „wyrasta” ząb mądrości, ważne jest, aby zrozumieć, jak długo trwa gojenie się dziąseł. Dotyczy to również innych rodzajów zębów zatrzymanych, w tym infekcji i pericoronitis. Następnie rozpoczyna się proces gojenia. Szwy są używane do utrzymania dziąsła w miejscu i wspomagania procesu gojenia. Proces gojenia trwa około dwóch do czterech tygodni.

Zęby mądrości „wyrastają”

Trzeci zestaw zębów trzonowych nazywany jest zębami mądrości. Zęby te pojawiają się zazwyczaj w okresie późnego dojrzewania i wczesnej dorosłości i są umieszczone w tylnej części jamy ustnej, w pobliżu drugich zębów trzonowych i wejścia do gardła. Nastolatki będą miały w sumie cztery zęby, z czego dwa na górze i dwa na dole. Po pełnym rozwinięciu, zęby mądrości są widoczne. Mogą one jednak nie znajdować się we właściwej pozycji i mogą powodować problemy z zębami i dziąsłami.

Pomimo znaczenia higieny jamy ustnej, zapalenie okostnej jest częstym powikłaniem związanym z zębami mądrości. W tym przypadku preferowanym postępowaniem jest uspokojenie pacjenta i poprawa higieny jamy ustnej. Pacjentowi można również podać środki przeciwbólowe lub wspomagające płukanie jamy ustnej. Skierowanie na pogotowie może być konieczne w przypadku wystąpienia objawów zakażenia ogólnoustrojowego, takich jak gorączka lub obrzęk twarzy. W takim przypadku konieczna może być ekstrakcja i konieczny będzie drenaż zakażenia.

Po ekstrakcji dziąsła będą potrzebowały kilku dni, aby w pełni się zregenerować. Czas rekonwalescencji będzie zależał od złożoności zabiegu. Prosta ekstrakcja polega na poluzowaniu zęba z kości szczęki i usunięciu go za pomocą kleszczy. Ten rodzaj ekstrakcji jest mniej inwazyjny i wymaga minimalnej ilości szwów, ale czas rekonwalescencji jest nadal znaczący. Procedura może być również skomplikowana, wymagająca nacięcia dziąsła w celu odsłonięcia zęba i podzielenia go na części.

Pericoronitis

Pericoronitis to zapalenie tkanki dziąsła otaczającej ząb mądrości lub dolny trzeci trzonowiec. Zazwyczaj dotyczy zębów trzonowych i wiąże się z bólem, obrzękiem i gorączką. W ciężkich przypadkach może rozprzestrzenić się na górne drogi oddechowe i wymaga pilnej pomocy medycznej. Leczenie domowe tego schorzenia polega na usunięciu płata z dotkniętego obszaru dziąsła i może obejmować ekstrakcję zęba.

Pericoronitis to zapalenie dziąsła wokół częściowo wyrżniętego zęba. Objawy utrzymują się zwykle przez tydzień lub dłużej. Leczenie może pomóc złagodzić objawy, a po około tygodniu dziąsło powinno się zagoić. Zapalenie okołowierzchołkowe jest spowodowane gromadzeniem się bakterii w szczelinie pomiędzy wyrastającym zębem a zachodzącą na niego tkanką dziąsła. Zapalenie to może powodować ból i trudności w przełykaniu.

Bezpośrednio po ekstrakcji miejsce to będzie prawdopodobnie czerwone, obrzęknięte i krwawiące. Może wystąpić różowawy kolor śliny i niewielkie sączenie. Każde nadmierne krwawienie należy kontrolować za pomocą zwilżonych gazików. Pomocne mogą być również torebki herbaty nasączone kwasem taninowym. Oprócz poduszek z gazy, można również spróbować żuć torebkę herbaty lub zagryzać przez 30 minut. Zwiększenie przepływu krwi do twarzy i głowy może zmniejszyć krwawienie.

Zakażenia

Jak długo leczy się dziąsło po wyrznięciu się nowego zęba? Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że obszar wokół nowo wyrosłego zęba jest czysty i wolny od bakterii. Objawy mogą utrzymywać się do 15 dni. Stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania ust i poprawa higieny jamy ustnej pomoże złagodzić objawy i ułatwi gojenie się dziąsła. Główną przyczyną zapalenia okostnej jest nagromadzenie bakterii. Dochodzi do tego, gdy resztki pokarmu i bakterie zostają uwięzione w przestrzeni pomiędzy wyrastającymi korzeniami zębów a zachodzącą na nie tkanką dziąsła.

W zależności od wielkości zęba czas gojenia może być różny. Prosta ekstrakcja polega na usunięciu z jamy ustnej pojedynczego zęba, zwykle trzonowca lub dwójki. Dziąsło i otaczające je tkanki zagoją się w ciągu tygodnia, ale całkowite wyleczenie kości szczęki może potrwać do czterech lub pięciu tygodni. Po tym czasie, możesz nadal czuć krawędzie gniazda językiem. Po całkowitym wyleczeniu dziąseł należy udać się do dentysty w celu sprawdzenia zębów mądrości. Jeśli są one wybite lub skrzywione, należy je usunąć.

Jeśli ekstrakcja jest chirurgiczna, możesz odczuwać większy ból niż w przypadku zabiegu niechirurgicznego. Dentysta może zaproponować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, jednak w przypadku ekstrakcji chirurgicznej ból jest bardziej prawdopodobny. Stomatolog może również przepisać leki na receptę, aby poradzić sobie z dyskomfortem i obrzękiem. Jeśli po zabiegu wystąpią nudności lub wymioty, dentysta omówi sposób postępowania z tym problemem.

Suchy zębodół

Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból związany z suchym zębodołem po wyrznięciu się zęba. Najważniejszym krokiem jest ustalenie, czy cierpisz na zapalenie kości czy suchy gniazdo. Jeśli jest to stan zapalny, tradycyjne leki przeciwbólowe nie pomogą Ci. Jeśli cierpisz na suchy zębodół po wyrznięciu się zęba, dentysta może wykonać blokadę stomatologiczną, aby złagodzić ból. Pomocne mogą być również antybiotyki, zwłaszcza jeśli masz osłabiony układ odpornościowy. Leczenie suchego gniazda polega na przepłukaniu go i wypełnieniu substancją, która pomoże złagodzić ból.

Obserwacja zmiany suchego gniazda może pomóc w ustaleniu przyczyny i możliwych sposobów leczenia. Jeśli podejrzewasz, że suchy zębodół po wyrznięciu się zęba jest zakażeniem bakteryjnym, możesz użyć mikroskopu z sześcio- lub ośmiokrotnym powiększeniem i oświetleniem zamontowanym na głowie. Takie powiększenie pomoże Ci uwidocznić tkanki, aby upewnić się, że środek do irygacji dociera do wszystkich wewnętrznych aspektów gniazda. Obecność cząstek pokarmu i materiału biofilmu bakteryjnego może również przyczynić się do wystąpienia objawów.

Znane są czynniki przedoperacyjne związane z występowaniem suchego gniazda po wyrznięciu się zęba, w tym palenie tytoniu. Powstałe zmiany w naczyniach krwionośnych i uszkodzenia tkanek mogą utrudniać proces gojenia i zmniejszać ochronę przed zakażeniem. Kobiety są bardziej narażone na rozwój tego schorzenia niż mężczyźni ze względu na czynniki hormonalne. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest jama ustna, w której występują bakterie jamy ustnej, które zakłócają tworzenie i rozpuszczanie skrzepów krwi. Ponadto niewłaściwa higiena jamy ustnej może spowodować powstanie suchego gniazda po wyrznięciu się zęba.

Czas gojenia

Długość procesu zdrowienia po wyrznięciu się zęba zależy od wielkości zęba zatrzymanego. Zanim zejdzie obrzęk może minąć kilka dni, a miejsce ekstrakcji będzie obrzęknięte i bolesne przez kilka dni. W tym czasie należy unikać energicznych ruchów ust, takich jak ssanie czy plucie, i stosować okłady z lodu w celu zmniejszenia obrzęku. Przez pierwsze kilka dni należy również unikać jedzenia wszystkiego, co twarde lub pikantne, choć później można już jeść półmiękkie pokarmy.

Dane zostały zebrane od dzieci w różnym czasie po wyrznięciu się zęba. Dane były zbierane cztery dni przed, w dniu wyrzynania się zębów i trzy dni po. Kiedy matki po raz pierwszy zauważyły oznaki wyrzynania się zębów, poproszono je o wizytę w przychodni zdrowia. Przeprowadzono wywiady z matkami, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat objawów, jakie dziecko miało w ciągu poprzednich 24 godzin, a także niefarmakologicznych metod leczenia, jakie stosowały w przypadku ząbkowania.

Początkowe dni rekonwalescencji po usunięciu zęba są najbardziej bolesne, dlatego przez kilka dni staraj się trzymać z dala od pokarmów żujących, lepkich lub chrupiących. Należy również unikać palenia papierosów, które powodują taki sam nacisk w jamie ustnej jak słomka. W tym czasie dentysta przepisze Ci leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które złagodzą Twój dyskomfort i pomogą w gojeniu się jamy ustnej. Jeśli ekstrakcja była trudna lub dotyczyła dużego obszaru jamy ustnej, możesz rozważyć zastosowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, aby zmniejszyć stan zapalny i ból.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *