Rób świetne zdjęcia razem z nami – porady dla fotografów

Uzyskaj specjalistyczne porady całkiem za darmo! Skorzystaj z porad naszych ekspertów i zacznij robić świetne zdjęcia!

Z czego zbudowane są ludzkie zęby?

Z czego zbudowane są ludzkie zęby?

Jeśli zastanawiasz się co znajduje się wewnątrz ludzkiego zęba, to trafiłeś we właściwe miejsce. Poznaj różne rodzaje zębów, w tym zębinę i szkliwo. Odkryj również czym jest cement i miazga. Poznaj funkcje każdej części zęba, abyś mógł je lepiej zrozumieć i zadbać o swoje zęby. Dowiesz się również, jak dbać o swoje zęby i czym różnią się one od zębów zwierząt.

Szkliwo

Strukturalny skład ludzkich zębów jest w dużej mierze taki sam, ale sposób ich organizacji już nie. Trójwymiarowa geometria ludzkiego szkliwa pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Naukowcy wykorzystali detekcję chemiczną i zaawansowane techniki mikroskopowe, aby ujawnić strukturę szkliwa ludzkich zębów. Ich odkrycia mogą zapewnić nowy wgląd w procesy, które prowadzą do próchnicy zębów. Badania te zostały sfinansowane przez National Institutes of Health (NIH) i opublikowane w czasopiśmie Nature.

Szkliwo jest materiałem wysoce anizotropowym. Ze względu na swoją strukturę posiada właściwości wymagane dla zębów. Głównym minerałem tworzącym szkliwo zębów jest hydroksyapatyt. Szkliwo składa się z kilku innych pierwiastków i minerałów, i wygląda podobnie do normalnej kości. Te minerały nadają zębom błyszczącą i trwałą powierzchnię, która chroni zębinę i jamę miazgi. Skład chemiczny szkliwa jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania zębów.

zębina

Skład zębiny zęba jest różny u poszczególnych gatunków. Składa się ona w około 60 procentach z nieorganicznego apatytu i w 40 procentach z białkowego kolagenu fibrylarnego. Dentyna jest ułożona promieniście w strukturach rurkowych. Na wewnętrznych brzegach tych kanalików znajdują się komórki zwane odontoblastami, które wytwarzają zębinę wtórną. Dentyna powstaje w sposób złożony we wczesnych latach rozwoju.

Dentyna jest żywą tkanką złożoną z różnych minerałów i pierwiastków. Jest lekko elastyczna i ściśliwa. Pomaga wykrywać wrażenia gorąca i zimna pokarmu. Ta warstwa tkanki ma również podobny skład chemiczny do szkliwa, ale jej kryształy hydroksyapatytu są mniejsze. Dlatego zębina jest znacznie bardziej miękka niż szkliwo. Stanowi ona również ochronę dla zębiny i jamy miazgi.

Cementum

Cementum to zmineralizowana tkanka pokrywająca powierzchnię korzenia ludzkiego zęba. Cementum jest podobne do kości, choć nie ma dopływu nerwów ani krwi. W związku z tym porusza się wraz z zębem i składa się z wielu warstw. Cement pochodzi z warstwy inwestującej mieszka zębowego. Jest to bladożółta substancja, zbudowana z cementocytów – rodzaju tkanki.

Nie jest jednak do końca jasne, jakie jest pochodzenie cementu pośredniego. Niektórzy badacze nadal uważają, że cement nie jest w rzeczywistości zębiną, ale jest tkanką wytwarzaną przez nabłonek korzeniowy Hertwiga. Pozostaje to kwestią dyskusyjną wśród histologów stomatologicznych. Jednak główne pytanie pozostaje: „Czym jest cementum i gdzie się znajduje?”.

Miazga

Zęby człowieka składają się z substancji zwanej miazgą. Substancja ta zbudowana jest z komórek regeneracyjnych, takich jak neurony, fibroblasty i makrofagi. Ponadto zawiera ona komórki tworzące zębinę, zwane odontoblastami. Miazga zębowa jest częścią naturalnych „systemów kontrolnych” organizmu, do których należą naczynia limfatyczne i kapilary. Jednak najważniejszą funkcją miazgi jest dostarczanie składników odżywczych do komórek zębów.

Miazga zęba składa się z kilku warstw tkanki łącznej. Najbardziej rozpowszechnione z nich to centralna komora miazgi i kanał korzeniowy. W tym ostatnim znajduje się nerw, naczynia krwionośne i tkanka łączna. Komora miazgi leży w kanale korzeniowym, który przebiega prawie przez całą długość zęba. Jest ona otoczona twardą, żółtą substancją zwaną zębiną. Jednak z wiekiem zęba komora miazgi kurczy się.

Kość wyrostka zębodołowego

Struktura nośna ludzkiego zęba składa się z dwóch rodzajów kości: korowej i beleczkowej. Kość korowa składa się z gęstych blaszek kostnych o grubości około 1,5-3 milimetrów. Kość beleczkowa składa się z cienkiej warstwy zwanej kością trzonową, która leży pomiędzy kością zębodołową właściwą a kością międzyzębową. Razem te dwa rodzaje kości tworzą wyrostek zębodołowy.

Korzenie ludzkich zębów sięgają do kości szczęki i łączą się z otaczającymi je kośćmi. Kość wyrostka zębodołowego otacza te korzenie i mocuje je do podłoża kostnego. Korzenie są przytwierdzone do wyrostka zębodołowego (część szczęki i żuchwy) za pomocą cementu, który składa się z kolagenu i hydroksyapatytu. Cement jest najgrubszy w wierzchołku korzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *