Rób świetne zdjęcia razem z nami – porady dla fotografów

Uzyskaj specjalistyczne porady całkiem za darmo! Skorzystaj z porad naszych ekspertów i zacznij robić świetne zdjęcia!

Jakie są objawy wad zgryzu u dorosłych?

Jakie są objawy wad zgryzu u dorosłych?

Jakie są objawy wad zgryzu u dorosłych pacjentów? Nasilenie dolegliwości zależy od klasy wady zgryzu. Istnieją trzy główne typy wad zgryzu – klasa 1 i klasa 2.

Wada zgryzu klasy 3

Istnieje kilka objawów wady zgryzu klasy 3 u dorosłych. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowo ukształtowana szczęka i zęby. Zęby w dużej szczęce mogą rosnąć do przodu i nierówno, co skutkuje wadą zgryzu klasy 3. Istnieje jednak kilka sposobów na naprawienie tego stanu. Oto kilka wskazówek, aby zacząć. Aby sprawdzić, czy Twoje dziecko lub osoba dorosła ma wadę zgryzu klasy 3, umów się na konsultację.

Najbardziej oczywiste objawy wady zgryzu klasy 3 to trudności w żuciu i przedwcześnie starte zęby. Problem ten może mieć podłoże stomatologiczne lub szkieletowe, ale z czasem nie ulega poprawie. Dlatego też leczenie jest konieczne od razu po zauważeniu objawów. Leczenie wady zgryzu klasy 3 zależy od przyczyny problemu i stopnia jego nasilenia. W większości przypadków stan ten można skorygować bez leczenia ortodontycznego. Jednak jeśli problem jest poważny, będziesz wymagał leczenia ortodontycznego.

Jeśli wada zgryzu klasy III jest poważna, dźwięki mowy mogą być mocno zniekształcone i międzyzębowe. Dodatkowo trudności z uniesieniem czubka języka do grzbietu zębodołu mogą wpływać na dźwięki mowy. Trudności te dotyczą szczególnie dźwięków sybilantnych, które wymagają precyzyjnego umieszczenia czubka języka w przedniej części podniebienia. Ponadto niewłaściwe ułożenie języka może powodować złe przenoszenie języka na boki i połykanie metodą „tongue thrust”.

Wada zgryzu klasy 1

Najczęstszą ze wszystkich wad zgryzu jest klasa I, zwana również zgryzem otwartym. Objawy tego stanu to nieprawidłowo ustawione lub niedorozwinięte zęby, otwarte przestrzenie między zębami oraz ból podczas żucia. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą również mieć nieprawidłowo ukształtowane rysy twarzy, takie jak seplenienie, lub mieć trudności z mówieniem. Aby ustalić, czy występują u Ciebie objawy wady zgryzu, porozmawiaj z dentystą.

Leczenie wad zgryzu klasy I różni się w zależności od pacjenta. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, wieku pacjenta i samego schorzenia. Leczenie dzieci będzie się różnić, ponieważ wzrost wpływa na zgryz i sposób połykania. Nieleczone leczenie może być kosztowne i długotrwałe. Jednak w wielu przypadkach możliwe jest odwrócenie skutków choroby i poprawa wyglądu uśmiechu.

Wada zgryzu klasy 3, znana również jako underbite, to stan, w którym dolna szczęka jest przesunięta do przodu. W wyniku tego zęby środkowe zachodzą na zęby boczne. Górny łuk zębowy może być zbyt duży, a dolne przednie zęby są ustawione zbyt daleko do przodu. Stan ten może prowadzić do problemów z mową i żuciem. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić do przepełnienia zębów i problemów stomatologicznych, a nawet do choroby dziąseł.

Wada zgryzu klasy 2

Wada zgryzu to stan, w którym zęby nie stykają się prawidłowo, co prowadzi do nierównomiernego zużycia. To zużycie, które prowadzi do ubytków i pęknięć, może wpływać na mowę i wygląd twarzy. U dzieci wady zgryzu mogą prowadzić do trudności z rozwojem języka i mowy, ponieważ zęby nie są prawidłowo ustawione. Dziecko z wadą zgryzu klasy 2 może również zmagać się z jedzeniem i odżywianiem, ponieważ może nie otrzymywać wystarczającej ilości twardych pokarmów, a także może mieć problemy z mówieniem.

Opcje leczenia dla dorosłych z wadą zgryzu klasy II obejmują modyfikację wzrostu, leczenie ortodontyczne i chirurgię ortognatyczną. Dla dorosłych z wadami zgryzu klasy II leczenie ortodontyczne jest rozsądną alternatywą. Leczenie trwa zwykle kilka miesięcy, ale może być kosztowne lub nieskuteczne. Jeśli podejrzewasz, że masz objawy tego stanu, najlepiej zacząć wcześnie i uzyskać ocenę. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym szybsze i mniej kosztowne ono będzie.

Leczenie ortodontyczne to kolejna opcja dla dorosłych z wadami zgryzu klasy 2. Tradycyjne aparaty ortodontyczne są standardowym sposobem leczenia wad zgryzu klasy 2 i są pokrywane przez większość firm ubezpieczeniowych. W skrajnych przypadkach może być wymagana ekstrakcja, ale większość ortodontów stosuje techniki zachowawcze w celu skorygowania problemu. Często pacjentowi potrzebne są aparaty retencyjne, które pomagają chronić nowo skorygowany zgryz. Leczenie wad zgryzu klasy 2 u osób dorosłych różni się w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *